MDG
Ludwig van BeethovenString Quartet op.59,2 E minor / e-Moll
String Quartet op. 95 F minor / f-Moll

Leipziger Streichquartett

To ósma, z mającego liczyć dziewięć pozycji cyklu, kwartetów smyczkowych Beethovena, pozycja, zawierająca dwa utwory pochodzące ze środkowej części życia kompozytora. Wszystkie płyty MDG wydawane na złocie mają cechę wspólną, którą da się scharakteryzować jako "integralność" brzmienia. Nie inaczej jest w przypadku tych dwóch kwartetów Beethovena. Dźwięk jest podany dość blisko, to ostatecznie mała forma, więc można sobie wyobrazić, że muzycy siadali niedaleko od słuchaczy, jednak dużą rolę w kształtowaniu ostatecznego brzmienia gra także akustyka - o długim pogłosie, bez zacierania konturów, jednak mająca sporą wagę. Dźwięk instrumentów jest namacalny, choć nie do końca od góry "otwarty". Przy fragmentach piano siada nieco mikrodynamika i mikroinformacja, a dźwięk staje się nieco bardziej homogeniczny. Kiedy jednak zagra coś głośniej od razu wszystko wskakuje na swoje miejsce i mamy ładną fakturę, nieco ciemną i mięsistą, ale bez zwalniania. Bardzo dobra płyta, z dość dużym, może nie ultra-rozdzielczym, ale za to przyjemnym dźwiękiem.

MDG 307 0857-2
Format: gold CD
Data wydania: 09.2006


JAKOŚĆ DŹWIĘKU: 8/10

Giulio Regondi
(1823-1872)Souvenir d'amitié
Remembrance
Solo for the Baritone Concertina
A Set of Three Waltzes for the Concertina
Hexaméron du concertiniste
Six études de concert pour le concertina
Souvenir d’amitié pour la Concertina-Baritone

Helmut C. Jacobs, accordion

Tylko Giulio Regondi komponował tak fascynujące utwory na akordeon, nieco zapomniany instrument o charakterystycznej sonoryce. Przyjemna, dobrze nagrana płyta, zagrana z żarem i sporymi skokami dynamiki. Panorama stereo jest nieco szersza niż w rzeczywistości, co wydatnie uatrakcyjnia przekaz. Nie jest to specjalnie neutralne podejście, ponieważ tak naprawdę akordeon nie ma tak szerokiego "rozłożenia", ale rozumiem i szanuję decyzję reżysera dźwięku. Dostajemy bowiem atrakcyjne, ciekawe nagrania, które nie nudzą się od razu. Duży dźwięk jest pokazany dość blisko, intymnie i chociaż wnętrze jest obecne, to jednak pierwszoplanową rolę grają dźwięki bezpośrednie. Akordeon ma mięsisty, mocny dźwięk i jedynie lekkie rozjaśnienie średnicy przypomina, że nagrania dokonano w PCM i następnie przekonwertowano do DSD. A przy warstwie CD - z powrotem do PCM...

MDG 603 1420-2 (CD)
MDG 903 1420-6 (SACD)
Format: CD, SACDmch/CD
Data wydania: 09.2006


JAKOŚĆ DŹWIĘKU: 7/10

Gottfried Heinrich Stoelzel
Christmas Oratorio (1728) Vol. 2 -Gospel Cantatas


Te Deum
for Soloists, Choir and Orchestra
Christmas Oratorio / Weihnachtsoratorium
Euch ist heute der Heiland geboren
Cantata for Soloists, Choir and Orchestra
Denen zu Zion wird ein Erlöser kommen
Cantata for Soloists, Choir and Orchestra
Herr, du weißest alle Dinge
Cantata for Soprano, Alto, Choir and Orchestra
Gehet zu seinen Toren ein
Cantata for Soprano, Alto, Choir and Orchestra

Ute Schulze, soprano
Schirin Partowi, altus
Andreas Post, tenor
Klaus Mertens, bass
Handels Company
Marien-Kantorei Lemgo
Rainer Johannes Homburg

Nie przypuszczałem, że płyta ta przyniesie mi tak dużo radości. Bardzo dobrze nagrana, piękna muzyka, która zdecydowanie zbyt rzadko jest wykonywana. Duży aparat wykonawczy nie zabił brzmienia, ponieważ udało się zachować dobry balans między dużą skalą chóru, a wejściami solistów oraz instrumentami. Brzmienie jest klarowne i przejrzyste, a jednak z lekkim ociepleniem średnicy. Pogłos jest spory - to ostatecznie duży kościół - jednak nie nakrywa dźwięku bezpośredniego, pozwalając sobie na więcej tylko w kadencjach kolejnych części. Głosy żeńskie są minimalnie zbyt mało otwarte, ponieważ wyższa średnica jest nieco zaokrąglona i nie ma tak dobrej rezolucji jak reszta pasma, jednak to chyba wynik ogólnego EQ, na całej płycie, a nie celowe działanie. Znakomicie uchwycono sekcję skrzypiec, która zresztą bardzo dobrze gra - ma ona koherentny, pełny sound, z lekkim "lampowym" nalotem. Bardzo dobra, radosna płyta.

MDG 605 1369-2 (CD)
MDG 905 1369-6 (SACD)
Format: CD, SACDmch/CD
Data wydania: 09.2006


JAKOŚĆ DŹWIĘKU: 9/10

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ


© Copyright HIGH Fidelity 2006, Created by B