2008-09-17

GIGAWATT ATTACK!Pod koniec 2008 roku w ofercie Gigawatta pojawi się topowy, referencyjny kondycjoner PC-4 dedykowany do zasilania wybitnie najdroższych systemów Hi End. To długo oczekiwany przez niektórych klientów kondycjoner, który w fazie konstruowania urządzenia już był zapowiadany jako projekt Powergate. Produkty marki Gigawatt już zdążyły się dobrze zadomowić u wielu klientów i potwierdzić, że skutecznie obalają mity o ograniczeniach prądowych przez kondycjonery sieciowe. Ale najnowszy topowy produkt Gigawatta to wyjątkowe urządzenie, ponieważ amperaż jakim dysponuje dochodzi do wartości ekstremalnych. To czyni go produktem absolutnie bezkompromisowym.

Najnowszy referencyjny kondycjoner PC-4 wart jest szczególnej uwagi, ponieważ wykonany jest w unikalnej technologii „no fuse”, w której nie zastosowano w środku żadnego bezpiecznika topikowego ani bezpiecznika termicznego. Do zabezpieczenia obwodów przed przekroczeniem maksymalnej wartości przepływanego prądu zastosowano zaawansowane komponenty i elementy stosowane w technice militarnej oraz medycznej. Elementy te gwarantują dostarczenie pełnej deklarowanej mocy do zasilanych urządzeń. Poza tym odznaczają się zdolnością do dostarczania prądu o dużej wartości (25 A) w sposób ciągły, nawet przy wartościach chwilowych wielokrotnie większych niż nominalne, tak jak ma to miejsce przy zasilaniu prądożernych wzmacniaczy mocy.

Jako główne wejściowe złącze zasilające w kondycjonerze wykorzystano profesjonalne złącze zasilające typu Powercon HC ze srebrzonymi stykami zdolne przenosić obciążenia w sposób ciągły o wartości 32 A, a rolę głównego wyłącznika oraz elementu kontrolującego wartość przepływającego prądu przez kondycjoner pełni specjalnej konstrukcji hydrauliczny wyłącznik elektromagnetyczny firmy Carling zapewniający przepływ prądu w sposób ciągły rzędu 25 A. Wyłącznik ten jest wytwarzany w USA na specjalne zamówienie według specyfikacji Gigawatta. Ten zaawansowany i kosztowny element zabezpieczający pozbawiony jest wad typowych dla bezpieczników i wszystkich negatywnych efektów jakimi charakteryzują się powszechnie stosowane zwykłe bezpieczniki topikowe - ograniczania dostarczania pełnej mocy.

PC-4 jest tak zaprojektowany, że może w sposób ciągły przenosić obciążenia rzędu 25A, oczywiście jeśli pozwoli na to sieć zasilająca, dotyczy to wszystkich elementów wewnętrznych kondycjonera. Tak ogromna rezerwa jest potrzebna nie tyle do bezstratnego przenoszenia energii z sieci zasilającej, ale ze względu na ponadwymiarową rezerwę prądu przy obciążeniach chwilowych, impulsowych przy zasilaniu potężnych końcówek mocy znacznie przekraczając wartości nominalne maksymalnego obciążenia.
Tak ogromna obciążalność stanowi prawie trzykrotnie większą wartość obciążenia niż obciążalność urządzeń wykorzystujących popularne gniazdo w standardzie IEC, które przenosi prądy tylko o wartościach 10-16 A w zależności od przyjętej normy. W wypadku sieci krajowej w Polsce przy napięciu nominalnym 230 V maksymalną wydajność sieci stanowi wartość zaledwie 10 A, jednak prądożerne urządzenia audio potrafią w impulsie obciążyć sieć zasilającą nawet do wartości sięgających 50 A.

Tak imponujące możliwości prądowe kondycjonera PC-4 możliwe są dzięki nowoczesnym technikom CAD zastosowanym przy projektowaniu obwodów wewnętrznych kondycjonera oraz dzięki zastosowaniu najwyższej jakości, nowoczesnych wysokoprądowych elementów zabezpieczających i elementów złącznych.

Kondycjoner PC-4 jak większość produktów marki Gigawatt wyposażony jest w szyny dystrybucyjne, srebrzone gniazda, potężne toroidy o łącznej mocy 3 kW. Kondycjoner posiada łącznie 12 wyjść - 4 wyjścia separowane 1500 W dla źródeł i urządzeń cyfrowych, 4 wyjścia separowane 1500 W dla urządzeń analogowych i 4 wyjścia wysokoprądowe 3500 W. Na wyposażeniu kondycjonera występuje markowy kabel sieciowy Gigawatt LC-2 HC z wtykiem Powercon.

Kondycjoner został wyposażony w niezwykle skuteczny pasywny filtr przeciwzakłóceniowy oraz układ separacji galwanicznej i symetryzacji napięcia. Wielostopniowy filtr przeciwzakłóceniowy zbudowany w oparciu o elementy najwyższej jakości zmontowany został na masywnej dwustronnej płytce drukowanej ze srebrzonymi ścieżkami o bardzo dużym przekroju. Działanie filtra dodatkowo wspomagane jest przez układ z buforem kompensacyjnym, który ma trzykrotnie zwiększoną pojemność w stosunku do PC-3. Zwiększa on wydajność prądową kondycjonera przy obciążeniach nieliniowych (takich jak wzmacniacze mocy) oraz zapobiega różnicom między mocą na wejściu i wyjściu. W torze separacji galwanicznej zastosowano dwa wysokoefektywne transformatory toroidalne z potrójnym ekranem elektrostatycznym oraz ekranem obniżającym pole rozproszenia.
Napięcie z filtra przechodzi ostatecznie do systemu dystrybucji prądu za pomocą połączeń przykręcanych i okablowania z posrebrzanej miedzi w izolacji teflonowej. System dystrybucji napięcia oparty jest o własnej konstrukcji masywne szyny przewodzące, wykonane z grubych sztab litej miedzi. Oddzielne szyny dla każdej pary z gniazd zapewniają równomierny i stabilny rozkład mocy niezależnie od obciążenia poszczególnych wyjść.

Kondycjoner PC-4 będzie można zobaczyć i posłuchać na premierze, która odbędzie się na tegorocznym Audio Show 2008. Dokładna cena urządzenia będzie znana pod koniec roku, wstępne szacunki wskazują, że będzie to kwota około 15 000 zł.


Źródło: Gigawatt

© Copyright HIGH Fidelity 2008, Created by B