2006-07-03

PANASONIC
KARTA PAMIĘCI O POJEMNOŚCI 4 GB


Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, poinformował o wprowadzeniu na rynek 4-gigabajtowej karty pamięci SDHC (SD High-Capacity). Nowa karta oparta na wersji 2.00 specyfikacji kart SD umożliwi rejestrowanie nagrań wideo i zdjęć wysokiej rozdzielczości w urządzeniach wyposażonych w gniazda kart SD. Karty pamięci SD znajdują szerokie zastosowanie w takich urządzeniach cyfrowych jak cyfrowe aparaty fotograficzne, kamery wideo czy odtwarzacze audio. W związku z dynamicznym rozwojem tego rynku, zapotrzebowanie na karty SD o wysokiej pojemności stale rośnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Stowarzyszenie Karty SD (SD Card Association) opublikowało specyfikację karty SD w wersji 2.00, dla kart o pojemności powyżej 2 GB. Dzięki nowej specyfikacji możliwe będzie opracowanie kart pamięci SD o pojemności do 32 GB. Wersja 2.00 określa także gwarantowane minimalne szybkości ciągłego przesyłania danych, wprowadzając klasy wydajności kart (klasa 2: 2 MB/s; klasa 4: 4 MB/s; klasa 6: 6 MB/s). Nowe karty SD umożliwiają zapis danych MPEG2 przy standardowej rozdzielczości. 4-gigabajtowe karty oferują prędkość transferu danych do 5 MB/s. Karty pamięci SDHC korzystające z nowego systemu plików mogą być wykorzystywane tylko w urządzeniach wyposażonych w gniazda pamięci SD zgodne z wersją 2.00. W takich urządzeniach można stosować zarówno karty SD, jak i nowe karty SDHC. Wprowadzane obecnie przez Panasonic karty pamięci SDHC będą odznaczały się od dotychczasowej linii kart SD nowym wzornictwem. 4-gigabajtowa karta będzie miała czarny kolor i srebrną naklejkę, będzie pakowana w czarne etui z nadrukowanym logo SDHC zarówno na opakowaniu, jak i na samej karcie.

Panasonic zamierza odgrywać wiodącą rolę w opracowywaniu zarówno urządzeń zgodnych z kartami SD, jak i samych kart pamięci SD. Planuje w związku z tym zwiększenie pojemności kart SDHC, gdy tylko trafią do sprzedaży korzystające z nich urządzenia zgodne z nowymi specyfikacjami.

Nazwa produktu: 4GB karta pamięci SDHC
Nr modelu: RP-SDR04GE1K
Pojemność pamięci*: 4GB
Użytkowa wielkość pamięci: 3772MB
Czas nagrywania obrazów wideo MPEG2 ** (704x480, tryb SP, 30 klatek na sekundę): Około 1 hr. 40 min.
Liczba zdjęć, jaką można zapisać**: (6 megapikseli, 2880x2160, tryb Fine) Około 1240 Prędkość transferu danych: Do 5MB/s
Klasa prędkości: Class 2
Liczba pinów: 9 pinów (Tak, jak aktualne karty SD)
Specyfikacja: Wersja 2.00 (Aktualnie dostępne karty pamięci SD są zgodne z wersją 1.01 oraz 1.10)
System plików: Wersja 2.00 (FAT32) (Aktualnie dostępne karty pamięci SD są zgodne z FAT16 lub FAT12)
Wymiary (szer. x dł. x gr. mm): 24 x 32 x 2.1 mm (wymiary, jak aktualnych kart SD)
Waga: Około 2g Specyfikacja kart pamięci SD w wersji 2.00

Źródło: Panasonic© Copyright HIGH Fidelity 2006, Created by SLK Studio