ACCUPHASE - WYJAŚNIENIA


Witam Panie Wojtku!

Jestem wieloletnim prenumeratorem miesięcznika "Audio" i noszę się z zamiarem zakupu sprzętu Accuphase, a Pan w ostatnim numerze recenzował zestaw 213/57. Pozwolę sobie więc zadać Panu parę pytań.
Zakup Accuphase planowałem od dłuższego czasu ale czekałem na pojawienie się oficjalnego dystrybutora w Polsce. Co prawda można było w Polsce kupić w.w. markę, ale podobno nie było na nią gwarancji producenta, a urządzenia oferowane na e-bay-u (oprócz Europy) nie były robione na naszą strefę klimatyczną i w razie awarii nikt nie chciał podjąć się ich naprawy.
Nie wnikam, czy to była prawda, czy tylko chwyt marketingowy, ale to już w tej chwili nieważne.
Z uwagą przeczytałem artykuł w ostatnim Audio i już podjąłem decyzję o zakupie, ale mam pytanie: co znaczy, że wyjście z odtwarzacza CD 57 nie jest w pełni zbalansowane? I - podłączenie poprzez XLR-y "pogarsza" dźwięk?
Nawiązałem kontakt z dystrybutorem, który namawia mnie jednak na zakup wzmacniacza E-408 a potem dalszą rozbudowę systemu np. o odtwarzacz CD-67. Na wyżej wymieniony wzmacniacz dostałbym dobrą cenę. Napisał Pan w recenzji, że wzmacniacze Accuphase są "uniwersalne" i nie powinno być kłopotu z doborem kolumn, ale jak to jest w przypadku np. źródła? Czy zagra mi to z posiadanymi przeze mnie w tej chwili odtwarzaczami: Rotel RCD-02 (usiłuję go sprzedać) oraz Cayin CDT-15A? Aktualnie posiadany przeze mnie sprzęt to kolumny Usher 6311 oraz wzmacniacz Prima Luna Prologue One. Wzmacniacz gra bardzo dobrze ale, jak to lampa, nie jest w pełni uniwersalny przy tak szerokim spektrum muzyki, której słucham.
Accuphase miałem możliwość słuchać u kolegi ale to były starsze modele i nie powiem, dźwięk bardzo mi się podobał. Piszę do Pana, bo już Pan odsłuchał trochę tego sprzętu i Pana sugestie w tej sprawie byłyby dla mnie bardzo cenne. Wiem, że najprościej byłoby wypożyczyć i porównać w domu, ale w pobliżu mojego miasta nie ma takiej możliwości, najbliżej mam chyba do Krakowa (ok. 200 km).

Serdecznie pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź
Tadeusz G.


Witam!

Rzeczywiście mam przegląd niemal wszystkich nowych modeli Accuphase'a, ponieważ oprócz testów w "Audio" pisałem także testy DP-67 i wzmacniacza E-308, a przygotowuję testy odtwarzacza DP-78 i wzmacniacza E-408 dla magazynu internetowego "High Fidelity OnLine".

Ale do rzeczy: na wyjściu XLR odtwarzaczy Accuphase'a, oprócz topowej dzielonej kombinacji, podawany jest sygnał z bufora, w którym jest symetryzator. Głównym elementem filozofii firmy jest bowiem stosowanie równoległych układów gdzie to tylko możliwe. Twierdzą, że lepiej po układzie zsumować zbalansowany układ, co daje zysk 3 dB S/N i dynamiki, niż robić to dopiero we wzmacniaczu. Wyjścia XLR są więc tylko ułatwieniem, a polecane są wyjścia RCA.

Mówiąc o uniwersalności wzmacniaczy miałem na myśli dwie rzeczy - to, że są na tyle mocne i dobrze kontrolują głośniki, że tylko bardzo oporne kolumny mogłyby potrzebować czegoś mocniejszego, a po drugie, że ich dźwięk jest tak ujmujący i bezinwazyjny, że większość kolumn, nawet trochę rozjaśnionych, zagra z nimi jak marzenie. W przypadku odtwarzacza DP-57 rzecz ma się nieco inaczej, ponieważ gra on delikatnym, nieco uładzonym dźwiękiem, który nie zawsze zgra się z podobnymi w charakterze kolumnami i kablami. Wzmacniacze 'A' są fajnymi urządzeniami i nie eksponują wad urządzeń towarzyszących, więc nawet taki budżet jak Rotel zagra całkiem ładnie. Jest to jednak ostateczność, bo E-213 to potężny skok naprzód.

Co do droższych modeli, to w przypadku tej firmy mamy stały postęp - dostajemy tyle ile wydamy. Dlatego E-408 w oczywisty sposób będzie lepszy niż E-308, a ten z kolei od E-213. Jednak już najmniejszy wzmacniacz jest bardzo udany. Trzeba się więc zastanowić, czy zamierza Pan szybko wymieniać urządzenia na lepsze czy chce Pan odczekać. Jeśli na razie Pan przystopuje, to E-213 będzie jak ulał. Jeżeli jednak już teraz Pan planuje jakiś upgrade, to rzeczywiście lepiej od razu kupić droższy wzmacniacz i odtwarzacz. E-408 jest bowiem urządzeniem, które z łatwością może się stać docelowym.

Pozdrawiam
WP



© Copyright HIGH Fidelity 2006, Created by SLK Studio