2008-01-16

Paul McCartney "Ecce Cor Meum"


Koncertowe DVD z oratorium legendarnego Beatlesa premiera 4 lutego 2008 !

We wrześniu 2006 roku Paul McCartney wydał swój czwarty album z muzyką klasyczną, zatytułowany "Ecce Cor Meum" („Oto serce moje”). 3 listopada 2006 odbyła się światowa premiera wykonania "Ecce Cor Meum" na żywo, w wyprzedanej do ostatniego miejsca londyńskiej sali koncertowej Royal Albert Hall. Pół roku później, w maju 2007 podczas gali rozdania brytyjskich Classical Brit Awards Paul został nagrodzony statuetką w kategorii Najlepszy album za swoją płytę. 4 lutego 2008 niezwykłe premierowe wykonanie dzieła "Ecce Cor Meum" w Royal Albert Hall ukaże się na DVD.

"Ecce Cor Meum" wykonują: Kate Royal (sopran); orkiestra Academy of St Martin In The Fields; London Voices; chór chłopięcy Magdalen College w Oksfordzie, chór chłopięcy King's College w Cambridge. Artyści występują po batutą Gavina Greenawaya. Na DVD znalazł się również materiał opowiadający historię powstania "Ecce Cor Meum". Płyta zawiera między innymi ekskluzywne wywiady z Paulem, materiał zza kulis nagrywania albumu w studiu przy Abbey Road oraz przygotowania do występu w Royal Albert Hall.

Ukończenie albumu "Ecce Cor Meum" zajęło ponad osiem lat, a jego początki wpisują się w wieloletnią tradycję komponowania muzyki na zamówienie światowej sławy uczelni Magdalen College w Oxfordzie.
Paul został osobiście poproszony przez Anthony'ego Smitha (rektora Magdalen College w latach 1998 - 2005) o skomponowanie utworu upamiętniającego otwarcie nowej sali koncertowej akademii. Smith miał na myśli "utwór na chór, który mogłaby śpiewać młodzież na całym świecie tak jak Mesjasza Haendla."

W listopadzie 2001 pierwsza wersja "Ecce Cor Meum" została przedpremierowo wykonana w oksfordzkim Sheldonian Theatre przez chór akademicki Magdalen College pod dyrekcją Billa Ivesa. Dla Paula było to bardzo cenne doświadczenie.
"W końcu udało mi się stworzyć konsekwentną całość, głównie dzięki poprawieniu wielu błędów. Wiele nauczyłem się przed premierowym wykonaniem utworu w Sheldonian Theatre, a jeszcze więcej po nim. Doświadczony kompozytor muzyki chóralnej wie, że dzieci nie mogą wykonywać długich, pozbawionych przerw pasaży, bowiem nie starcza im energii i wytrzymałości. W pierwszej wersji pojawiło się sporo trudnych partii, z czego nie zdawałem sobie sprawy komponując je na syntezatorze (którego wytrzymałość jest nieskończona!). Jednakże podczas tego pierwszego wykonania oratorium, sopranista nie mógł wyjść na drugą połowę, tak go zmęczyłem pierwszą! Takich rzeczy albo uczysz się na pierwszej lekcji, albo przez lata, więc dobrze się stało, że mogłem trochę popracować nad kompozycją. Ogromną część partii chóru przepisałem na orkiestrę. Gdyby chodziło o piosenkę Beatlesów, to wszystko bym wiedział od razu. Ale "Ecce Cor Meum" to zupełnie inna para kaloszy."

Źródło: EMI Music Poland



© Copyright HIGH Fidelity 2008, Created by B