WYWIAD
Przemysław Koserczyk, Pro-Tonsil

   

Wywiad ten powstał jako skutek dociekliwości członków forum elektroda.pl (link), a wywołały go działania Pro-Tonsilu, przede wszystkim konstruktora, pana Przemysława Koserczyka, autora świetnego zestawu Siesta (test TUTAJ). Myślę, że to ciekawe uzupełnienie powyzszego.

Elektroda.pl: Jakie aktualnie głośniki/kolumny z asortymentu Pro-Tonsila są produkowane we Wrześni, a jakie przez zewnętrznych kooperantów np. z Chin?

Przemysław Koserczyk: Żadne z kolumn dostępnych w ofercie Pro Tonsilu nie są produkowane w Chinach. Żaden z głośników dostępnych w ofercie Pro Tonsilu nie jest produkowany w Chinach. Firma stosuje w swoich głośnikach materiały importowane. Za każdym razem przed dopuszczeniem do seryjnej produkcji przechodzą drobiazgowe badania w laboratorium. Niezależnie od tego każdy głośnik podczas procesu produkcji poddawany jest trzykrotnej kontroli (dwukrotnie na poprawność pracy obwodu drgającego oraz poprawność pasma przenoszenia) Zestawy głośnikowe przechodzą kontrolę pasma przenoszenia i fazy. Przed przekazaniem do magazynu dokonuje się jeszcze badań wyrywkowych przez pracowników laboratorium. Wszystkie produkty seryjne są poddawane takiej procedurze i ma ona duży wpływ na niską awaryjność naszych zestawów. Są one zapisane w systemie jakości ISO9001, który Pro Tonsil posiada.

Czy produkty Pro-Tonsila w dalszym ciągu będą przede wszystkim pochodzić z fabryki we Wrześni? Czy jednak cała produkcja zostanie przeniesiona do Chin?

Nie przewiduje się przeniesienia produkcji do Chin. W chwili obecnej jak na warunki europejskie zakład ma niskie koszty, a ulokowanie produkcji w Europie w chwili obecnej jest wielkim atutem.

Czy Pro-Tonsil zamierza zdecydowanie bardziej aktywnie iż do tej pory, promować swoje wyroby? Chodzi o to, aby ludzie przestali wreszcie kojarzyć firmę wyłącznie z przeszłością i z Altusami.

Altusy będą w naszej ofercie skoro klienci chcą je kupować. W żadnym wypadku nie należy traktować Altusa jako balast, bo produkcja i popularność tego modelu jest fenomenem marketingowym. Można to porównać do Garbusa. Z całą pewnością jednak należy iść do przodu. Tworzymy w chwili obecnej nową ofertę. Siesta jest pierwszym produktem jaki w Pro Tonsilu zbudowano po restrukturyzacji w 2006/2007 roku. Wszystkie nowe produkty będą promowane, by każdy potencjalny klient korzystający z np. z prasy fachowej mógł dotrzeć do obiektywnej informacji o naszej ofercie.

Czy są plany podjęcia szerokiej współpracy z wybraną ogólnopolską siecią salonów Audio lub RTV/AGD ? Obecnie, nawet większych miastach jest problem ze znalezieniem sklepu oferującego produkty Pro-Tonsila.

Jest dobry moment, żeby taką współpracę podjąć w przypadku największych sieci. Nasze wyroby są już obecne w sklepach krakowskiej sieci Mix Electronics oraz w kilku lokalnych sieciach. Niezależnie od tego nasze produkty można kupić w sklepie internetowym i kurier je dostarczy na koszt firmy do domu.

Czy firma ma zamiar w najbliższym czasie wprowadzić do sprzedaży nowe serie głośników?

Przygotowywana jest seria głośników na aluminiowych koszach 15 i 18 cm z magnesami 11cm. Tej klasy konstrukcje były wcześniej robione w Tonsilu na zamówienie firm kooperujących i miały bardzo dobre parametry. Trwają prace nad głośnikiem wysokotonowym wyższej klasy. Myślę, że rozwiązania tam zastosowane spotkają się z życzliwym przyjęciem.

Jeśli tak czy może pan zdradzić nieco szczegółów na ich temat? Czy wśród nich będą głośniki niskotonowe 25 lub 30 cm o impedancji 4 Ω ? Czy oferta głośników 4 Ω ulegnie poszerzeniu?

Oferta głośników 4 omowych na pewno będzie poszerzona, gdyż potrzebujemy takich do subwooferów. We wrześniu wchodzi do sprzedaży Siesta uzupełniona do pełnego kina domowego. Subwoofer Aktive 250 jest wyposażony w bardzo dobry głośnik 20 cm z papierową membraną, zawieszeniem gumowym i wentylowanym obwodem magnetycznym. Będzie można ten głośnik kupić w naszym sklepie internetowym. Większe głośniki z impedancją 4 Ω też będą dostępne.

Czy Pro-Tonsil planuje wznowić produkcję limitowanego głośnika SUB BAS 1200 - GDNN 20/120?

Na razie nie. Konstruktor tego przetwornika już dawno nie pracuje w Tonsilu (jedna z wielkich osobowości jaka przewinęła się przez Biuro Rozwoju) a kilka problemów technologicznych zostało do rozwiązania.

Komu poleciłby pan Siesty?

Siesty zrobiłem w zasadzie dla siebie. Zestaw łączy w sobie kompromis świetnie dopasowany do średnich warunków lokalowych - 26-25 m². W takich pomieszczeniach duże konstrukcje mogą mieć problemy z basem, a mniejsze zbyt mała skalę dźwięku. Siesta łączy w sobie bardzo dobrą punktualność średniego basu i przynoszące sporo radości niskie pomruki. Konstrukcja d'Appolito niesie z sobą bardzo ciekawe możliwości i sporo pułapek. Najważniejsze to problemy z fazą na wysokości głośnika wysokotonowego. Punkt odsłuchu jest ściśle zdefiniowany i w tym punkcie wszystko musi się idealnie zgadzać. Pomiary pokazują, że różnica faz głośnika wysokotonowego i wooferów w paśmie 1500-4000 Hz wynosi max 1,5 stopnia. Dzięki temu średnica brzmi bardzo czytelnie. Balans tonalny został dobrany w zasadzie na ucho w pokoju odsłuchowym i późniejszy pomiar w komorze bezechowej potwierdził dobre zrównoważenie tonalne. Siesty powinny więc się sprawdzać w każdy gatunku muzyki. Słucham na nich przede wszystkim muzyki klasycznej, audycji radiowych Marcina Kydryńskiego (stąd nazwa) i Piotra Kaczkowskiego. Design jest stonowany i elegancki, więc nie powinno być problemów z akceptacją takiego mebla przez współmałżonki audiofili.

Czy należy spodziewać się w najbliższym czasie pojawienia się w ofercie kolejnych nowych zestawów stereo/kina domowego? Jeśli tak, do jakiej grupy klientów będą skierowane? Czy nowe kolumny będą charakteryzować się atrakcyjną i przyciągającą wzrok stylistyką? W przeszłości różnie to bywało...

Do dokończenia mamy wyższej klasy zestaw Omega (prezentowany na Audio-Show w 2005 roku) do którego trafią nowe głośniki. Niewątpliwie jest on bardzo atrakcyjny wizualnie. Omega będzie również kompletnym kinem domowym z subwooferem. Kolumny Mistral Front uzupełnione będą również do kina domowego. Nie są one może wyszukane pod względem stylistyki, ale wykorzystują dobre głośniki i przy umiarkowanej cenie oferują bardzo dobry dźwięk.
Następne serie są projektowane w konsultacji z świetnymi fachowcami z ASP. Myślę, że pod koniec roku będzie można coś już zaprezentować.

Czy wśród nowych kolumn stereo jest planowana mocna konstrukcja trójdrożna (głośnik niskotonowy 25-30 cm ,wysokotonowy kopułkowy),charakteryzująca się łagodniejszym brzmieniem w porównaniu do Altusów/Zeusów?

Mamy tutaj pewien pomysł, który z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.... Mam nadzieję, że się uda go zrealizować do Audio Show.

Czy Tonsil planuje produkcję monitorów odsłuchowych np. dla homerecordingu i czy, co za tym idzie, będzie można nabyć głośniki Tonsila ekranowane magnetycznie do budowy takich monitorów w warunkach amatorskich?

Głośniki ekranowane możemy robić od zaraz, nie tylko na potrzeby monitorów. Świetne AMS-y sprzedawały się w umiarkowanych ilościach. Może wrócimy do tego tematu. Na razie musimy popracować nad tymi rzeczami o których wspominałem wcześniej.

Czy swoich nowych produktach Pro-Tonsil zamierza wykorzystywać nowe materiały i technologie?
Czy również te opracowane przez siebie lub we współpracy? Na przykład jak bio-celuloza [link].

Oczywiście! Trafią one najprawdopodobniej do zestawów wyższej klasy, które powstaną do końca roku. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie nowatorskich technologii obarczone jest dużo większym ryzykiem niż stosowanie sprawdzonych w świecie rozwiązań. Pośpiech nie służy wykreowaniu przemyślanego produktu. Podstawowym kryterium jakim się będziemy kierować jest jakość brzmienia.

W magazynie „Audio” 04/2004 była mowa m.in. o nowatorskim projekcie (w zamyśle flagowy model) trójdrożnych kolumn aktywnych, o niesamowitych parametrach elektroakustycznych. Czy projekt został zarzucony, czy jednak będzie realizowany?

Projekt został, póki co, zaniechany. Przy tak ostrej konkurencji trzeba projektować zestawy, dzięki którym można zdobyć wielu klientów, a nie jednego. Jeżeli działania zaplanowane na ten rok i robienie zestawów droższych niż wcześniej przyniesie oczekiwane efekty z pewnością będziemy się wspinać na coraz wyższe pułapy cenowe.

Czy Pro-Tonsil mógłby wziąć pod uwagę sporą rzeszę ludzi, którzy w zaciszu domowym dla własnej satysfakcji budują zestawy głośnikowe? Czy Pro-Tonsil będzie sprzedawał części do regeneracji swoich głośników? Może warto pomyśleć nad rozszerzeniem oferty specjalnie dla hobbystów i domowych „strugaczy”, których jest naprawdę wielu.

Rynek DIY jest mały, ale bardzo wdzięczny. Inspiracją dla powstania Siesty była współpraca z hobbystami. Dla naszych potrzeb staramy się opracowywać coraz lepsze głośniki, które z pewnością spodobają się tworzącym w domu nowe konstrukcje. Moja droga zawodowa obejmowała również ten etap, dlatego mam dla segmentu DIY wiele życzliwości. Części do regeneracji głośników na wolnym rynku nie będziemy sprzedawać, gdyż naprawę należy przeprowadzić w zakładzie. Jest to kwestia zastosowania odpowiednich klejów (mających ogromny wpływ na charakterystykę) oraz możliwości kontroli parametrów głośnika i porównania ze wzorcem.

Dziękuję za zainteresowanie naszym zakładem i pytania. Na forum można znaleźć sporo ciekawych pomysłów, których realizacja z pewnością przyniesie pożytek Pro Tonsilowi i klientom. Popularność głośnika GDN13/40/2 i GDWK10/80 wśród uczestników forum Audiostereo miała spory wpływ na powstanie Siesty i w stronę osób, które wykazały się życzliwością i cierpliwością kieruję słowa podziękowania. W obecnych czasach, kiedy konkurencja chińska zmiotła większą część produkcji głośników w Europie, pozostanie na tym rynku polskiej firmy jest faktem, który nakłada na nas dużą odpowiedzialność. Większość marek kojarzonych z rynkiem audiofilskim ma obecnie chińskich właścicieli. Procesy jakie do tego doprowadziły były źródłem problemów również Tonsilu. Mamy teraz szansę nadrobić zaległości z ostatnich lat i Siesta jest dobrym początkiem. Wielkie podziękowania należą się również spółce Silesia, która dokonała zmian w Tonsilu. Konsekwentna restrukturyzacja prowadząca do racjonalizacji kosztów była trudnym zadaniem jakie przerastało dotychczasowe zarządy firmy. Owocem jest spółka Pro Tonsil o zatrudnieniu proporcjonalnym do poziomu produkcji i zachowanie tradycji oraz potencjału dawnego Tonsilu. Liczę, że następne konstrukcje wzbudzą podobne zainteresowanie wśród forumowiczów co Siesta.

Pozdrawiam -
Przemek Koserczyk

Strona firmowa: PRO-TONSIL



© Copyright HIGH Fidelity 2007, Created by B