pl | en

Kolumny Magico w ofercie Audio System

Pragniemy poinformować, że wkrótce w ofercie Audio Systemu pojawią się kolumny amerykańskiej marki Magico.
Firma Magico powstała ponad dziesięć lat temu i od samego początku bezustannie dąży do osiągnięcia perfekcji w projektowaniu, opracowywaniu i tworzeniu najbardziej zaawansowanych systemów głośnikowych.
Siedziba firmy Magico mieści się w pięknej okolicy San Francisco Bay Area w Północnej Kalifornii.

Obudowa

Rezonanse powstające wewnątrz instrumentów muzycznych są kluczowym elementem definiującym ich naturę oraz jakość. W przypadku kolumn rzecz ma się dokładnie odwrotnie — rezonanse ścian obudowy są istotną przyczyną powstawania podbarwień brzmienia. Grube wzmocnienia typowej obudowy z MDF-u pomagają ją usztywnić, ale kosztem nagromadzenia energii i przetłumienia. Chociaż jest to korzystne dla średnicy, ma zły wpływ na jakość basu.

Firma Magico poświęciła wiele lat na opracowanie systemu obudów, w których istnieje równowaga pomiędzy trzema istotnymi elementami: sztywnością, masą i tłumieniem. Żaden pojedynczy materiał nie spełnia wszystkich wymagań stawianym dobrej obudowie. Gdy własne wibracje obudowy się redukują, pojawia się słyszalne dzwonienie, dlatego niewielu producentów stosuje obudowy aluminiowe. Firma Magico wyeliminowała efekt dzwonienia poprzez zastosowanie złożonej struktury, w której wytwarzają się wzajemne napięcia pomiędzy różnymi warstwami. W ten sposób wyeliminowano wszelkie niepotrzebne magazynowanie energii i słyszalne rezonanse obudowy.

Magico jest pionierem stosowania aluminiowych obudów w kolumnach głośnikowych. Pierwsza tego typu obudowa powstała w 1994 roku i od tej pory firma nie stosowała już innych materiałów. Aluminium jest ekstremalnie sztywne i łatwe do wytłumienia. Bezwładna obudowa nie wprowadza własnych podbarwień, pozwalając głośnikom na wytwarzanie możliwie najbardziej przejrzystego i dynamicznego dźwięku. Chociaż rozwiązanie to jest kosztowne, aluminium w obudowach Magico pełni ważną rolę jako część całego projektu. Skomplikowany wewnętrzny szkielet obudowy tworzy ekstremalnie sztywne chassis dla wszystkich mechanicznych, pasywnych i aktywnych elementów w nim zamontowanych, dzięki czemu każdy z nich pracuje z maksymalną efektywnością.

Przetworniki

Magico jest jednym z bardzo niewielu high-endowych producentów kolumn, którzy wytwarzają swoje własne przetworniki. MBe-1 to nowy tweeter berylowy o dużo szerszym paśmie przenoszenia, mniejszych zniekształceniach i większej mocy od innych tego typu konstrukcji dostępnych na rynku. Przetworniki Nano-Tec jako pierwsze na świecie wykorzystują w swojej konstrukcji nanorurki węglowe. Membrany są wyjątkowo wytrzymałe, trwałe i sztywne, jak również wydajnie przewodzą ciepło. Wielościenna węglowa powłoka Nano-Tec ma wytrzymałość na rozciąganie o wartości 63 GPa. Dla porównania stal wysokowęglowa ma wytrzymałość na rozciąganie o wartości 1,2 GPa. Jako podstawową warstwę membran kanapkowych pokrytych z zewnątrz tworzywem Nano-Tec wykorzystano piankę Rohacell. W rezultacie powstała membrana odporna na zginanie, o dużym tłumieniu wewnętrznym i wygaszaniu „dzwonienia”, która swoimi właściwościami fizycznymi bije na głowę membrany konwencjonalne.

W głośnikach Magico zastosowano solidny, umieszczony pod zawieszeniem napęd przetwornika, złożony z 75 mm cewki tytanowej i magnesu neodymowego SD. Cała cewka zamknięta jest w miedzianej tulei. Takie rozwiązanie zmniejsza indukcyjność cewki z typowej 3 mH do 0,3 mH przy 1 kHz! Zniekształcenia nieliniowe i intermodulacyjne przetwornika zmniejszają się do ułamków tych wartości, którymi cechują się najlepsze dostępne na rynku głośniki konkurencyjne, przy jednoczesnym wzroście odporności głośnika na przeciążenia.

Przy opracowywaniu przetworników najdroższych modeli kolumn starano się za wszelką cenę zminimalizować prądy wirowe w żelaznych częściach zawieszenia. Prądy wirowe powstają w czasie ruchów cewki, wytwarzając chaotyczne pola magnetyczne, które „zakłócają” stałe pola magnetyczne i tworzą w ten sposób zniekształcenia. Najlepszą metodą redukcji prądów wirowych jest maksymalne nasycenie żelaza. Gdy żelazo wokół cewki jest w pełni nasycone, nie można indukować żadnego napięcia, a więc nie może pojawić się również prąd wirowy.

Aby tego dokonać potrzebna jest długa faza projektowania, precyzyjna mechanika i ogromne magnesy. Poprawa parametrów jest radykalna, dzięki czemu cewka może poruszać się bez żadnych elektromagnetycznych przeszkód. Indukcyjność woofera wynosi 0,085 mH!

Zwrotnica

W zwrotnicy o nazwie Eliptical Symmetry Crossover (ESXO) zastosowano filtr o stromym zboczu. Jest to unikalny rodzaj filtru elektryczno-akustycznego, który — zdaniem inżynierów Magico — oferuje znaczącą poprawę brzmienia w porównaniu z typowymi filtrami stosowanymi w sprzęcie audio. Ponieważ konstruktorzy potrafią precyzyjnie kształtować zakres pasma przenoszenia poszczególnych głośników, potrafią również sprawić, że zbocza filtrów dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego są całkowicie symetryczne.
Wszystkie elementy zwrotnicy wykonane są w niemieckiej Kolonii przez firmę Raimunda Mundorfa. Wybitne właściwości brzmieniowe takich kondensatorów jak MCap, MCap Supreme, MCap Supreme Silver/Gold i MCap Supreme Silver/Oil wynikają z zastosowania kombinacji różnych unikalnych technologii, zwłaszcza „uzwojenia bezindukcyjnego”, gdzie dwa uzwojenia kondensatora są tak ułożone, że ich indukcyjności wzajemnie się znoszą. Jedno uzwojenie znajduje się bezpośrednio na szczycie drugiego, co zbliża całą konstrukcję do elektrycznego ideału. Cewki indukcyjne wykonane są z ekstremalnie czystej miedzi OFC.
Nagrana muzyka to gwałtownie zmieniający się sygnał, w którym napięcie elektryczne waha się bezustannie w sposób niejednolity. W typowym rezystorze pasywnym wzrastająca temperatura wewnętrzna powoduje różnego rodzaju tłumienia (rezystancję) sygnału przy różnych poziomach. Aby zwalczyć ten niepożądany efekt, w najdroższych kolumnach zastosowano masywny metalizowany rezystor foliowy, zaprojektowany specjalnie pod kątem zastosowania w zwrotnicach kolumn. Niska temperatura rezystora w czasie jego pracy skutkuje niemal stałą rezystancją w całym zakresie częstotliwości i napięcia. Z powodu swojej unikalnej konstrukcji rezystory te osiągają ponownie swoją stałą stabilną rezystancję ponad pięćdziesiąt razy szybciej od jakichkolwiek innych rezystorów dostępnych na rynku.
Wszystkie mechaniczne i elektryczne cechy kolumn Magico projektowane są przy użyciu najnowszych narzędzi CAD. Pracownicy firmy piszą również własny software, który pomaga im emulować zachowanie zwrotnic w czasie rzeczywistym.

Źródło: audiofast.pl