pl | en

CHARIO SYNTAR – nowa seria włoskiego producenta

Syntar to nowa seria firmy Chario, zastępująca dotychczasowe serie Silhouette, Silverette, Premium, Hiper, Piccolo Classic oraz Piccolo High Tech. Seria ta będzie dostępna w dwóch wariantach wykończeń:
• w klasycznych obudowach, z krawędziami składanymi pod kątem 90 stopni,
• w obudowach z naturalną okleiną, z zaokrąglonymi krawędziami z drewna (nazwa tej linii brzmi: Syntar R).

Po co dwa rodzaje wykończeń?
Zastosowanie dwóch rodzajów wykończenia w kolumnach Chario jest całkiem łatwe do zrozumienia, jeśli weźmiemy pod uwagę sukces dwóch starszych linii tego producenta – Silhouette i Silverette. Inżynierowie Chario, wykorzystując zdobyte przy nich doświadczenia chcieli przygotować nowy produkt, będący krokiem naprzód jeśli chodzi o badania nad akustyką, który byłby skierowany do tych samych odbiorców, co starsze linie. Stąd ostre krawędzie, podobne rozmiary i ten sam zakres cenowy. Można więc w prosty sposób łączyć w systemach wielokanałowych starsze i nowe kolumny.
Chciano jednak w jakiś sposób zróżnicować wygląd kolumn z nowej serii tak, aby można ją było dopasować do różnego typu wnętrz, aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Tak powstała seria Syntar R z okleiną z naturalnego drewna i drewnianymi elementami narożnymi.

Skąd nazwa Syntar?
Nazwa Syntar ma swoją historię. Inżynierowie Chario dali nowej serii tę nazwę po to, aby podkreślić pomysł, z jakim została zaprojektowana. Seria Syntar pojawiła się po raz pierwszy dwadzieścia lat temu, odnosząc ogromny sukces, zarówno jeśli chodzi o wielkość sprzedaży, jak i o reakcję specjalistycznych magazynów audio. Nazwa wzięła się z połączenia „SYNergistic” i „TARgets”, opisujących techniczne założenia serii. Nazwa ta wskazuje, że połączenie portu bas-refleksu i jego, definiowanej przez stopy, odległości od podstawy gwarantują taki sam dźwięk i takie same przetwarzanie basu w każdym pomieszczeniu i przy dowolnym ustawieniu kolumny. Stopy, wykonane ze specjalnego rodzaju gumy, absorbują znaczną część drgań generowanych przez głośniki.

Główne założenia konstrukcyjne
Badania nad otoczeniem akustycznym, studia nad psychoakustyką, analiza ludzkiej percepcji – wszystko to doprowadziło do powstania nowych membran głośników średniotonowych i niskotonowych. Kształt membran o nazwie Double Flex został dobrany mając na względzie naukowe przesłanki. Ma on na celu poprawę emisji energii przez membranę, zmniejszenie „nerwowości” dźwięku i mniejsze zmęczenie towarzyszące słuchaniu muzyki, przy lepszej definicji i analityczności dźwięku. Dopracowano także głośnik wysokotonowy, korzystając z doświadczenia zebranego przy głośnikach z serii Academy. Zmniejszono w nich zniekształcenia i w synergiczny sposób połączono z polimerowymi głośnikami niskośredniotonowymi.

W ofercie znajdziemy trzy głośniki podstawkowe, dwa podłogowe, centralny oraz aktywny subwoofer.
Model 520R to kolumny podstawkowe, dwudrożne, z głośnikiem wysokotonowym Silver Soft Tweeter średnicy 27 mm i 200 mm głośnikiem niskośredniotonowy z polimerową membraną Double Flex. Głośnik niskośredniotonowy jest wentylowany bas-refleksem.

Dane techniczne:
Sposób obciążenia głośnika niskotonowego: wentylowana NRS
Budowa: dwudrożna
Skuteczność: 90 dB (1 m/2,83 V rms)
Pasmo przenoszenia (-3 dB): 50-20 000 Hz
Punkt podziału zwrotnicy: 1330 Hz
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Sugerowana moc wzmacniacza: 30-120 W
Wymiary (HxWxD): 413 x 265 x 280 mm

Cena: 3990 zł (para)

Źródło: Eter Audio