pl | en

Prośba o poradę w sprawie sprzętu

Witam Państwa serdecznie!

Na wstępie pragnę przekazać szczere słowa uznania - spędziłem na Państwa stronach sporo czasu i natrafiłem na wiele niezwykle ciekawych, inspirujących a co najważniejsze - fachowych artykułów. Gołym uchem słychać, że do tematu podchodzą profesjonaliści. Brawo!

Postanowiłem skorzystać z okazji i poradzić się za Państwa pośrednictwem w sprawie doboru sprzętu. Planuję zakup mieszkania, w którym jeden z pokoi przeznaczony będzie rozrywce - głównymi jego elementami będzie zestaw kina domowego. Pokój będzie miał ok 18-20 m2. Co prawda mieszkania jeszcze nie mam, ale już od dawna jestem na etapie poszukiwań sprzętu, aby w miarę możliwości móc go jak najszybciej kupić. Nie ukrywam, że poszukuję mieszkania nie pod kątem np. dobrze urządzonej kuchni, tylko odpowiedniego "dużego" pokoju na potrzeby sprzętu TV/AV.

Proszę pozwolić, że pokrótce przedstawię swoje preferencje akustyczne. Słucham muzyki praktycznie każdego gatunku poza jazzem, soulem i muzyką klasyczną. Ostatnio słucham sporo muzyki trance, zwłaszcza ATB, ale w mojej kolekcji płyt znajdzie się także Dire Straits, Offspring, Metallica, R.E.M., Katie Melua i standardowy POP. Jeśli chodzi o preferencje dźwięku, to zawsze byłem zwolennikiem maksymalnego zrównoważenia tonów, neutralności, ciepłego brzmienia i precyzji. Nigdy nie zależało mi na nienaturalnie "podbitych basach", podkręconych sopranach itp. Im mniej "efektów dodatkowych", tym lepiej - aby nic niczemu nie przeszkadzało. Nie lubię dźwięku metalicznego - dotychczas, o ile to możliwe, w przypadku jednostki wysokotonowej, wybierałem głośniki z membraną kopułkową. Mam bardzo czuły słuch, który więdnie, gdy słyszy mp3.

Swoje wątpliwości postaram się przybliżyć w kilku precyzyjnych pytaniach:

1) Ze względu na rozmiary pokoju - cz jest sens inwestować w zestaw 7.1, czy lepiej pozostać przy solidnym 5.1?

2) Hipotetycznie - czy wobec takich gabarytów pokoju jest w ogóle sens myśleć nad sprzętem wysokiej klasy? przez sprzęt wysokiej klasy rozumiem np. połączenie wzmacniacza Arcam AVR400 i systemu głośnikowego Acoustic Energy AElite 5.1.

3) Nie miałem okazji posłuchać jeszcze w sali odsłuchowej żadnego wzmacniacza ani systemu głośnikowego i powyżej wymieniony zestaw został przeze mnie wybrany jedynie na podstawie przeczytanych opinii i recenzji. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że byłoby to dla mnie bardzo duże obciążenie budżetu i rozważałbym taką opcję jedynie w przypadku zdecydowanej rekomendacji z Państwa strony. Koszt w/w zestawu, to ok. 17-18 tys. Czy w moim przypadku warto inwestować tyle pieniędzy, czy z powodzeniem można zejść półkę niżej i w sumie za zestaw 5.1+amplituner wydać ok 10 tys.? Proszę o propozycję.

4) Jakich najlepiej użyć kabli głośnikowych i czy w przypadku zestawu 5.1 warto iść drogą zakupu amplitunera 7.1 i podłączać przednie kolumny w bi-ampingu?

5) Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odtwarzacza Blu-ray/DVD/CD – tutaj nie mam kompletnie żadnego pomysłu co wybrać, żeby nie stracić na jakości.

Będę wdzięczny za wskazówki, w którą stronę powinienem skierować swoje uszy i poszukiwania, aby potrafić odrzucić i nie brać pod uwagę kategorii sprzętu, które zdecydowanie nie pasują do mojego profilu. Bardzo liczę na Państwa pomoc.

Z chęcią doprecyzuję kwestie, które mogą wdać się niejasne lub które nieświadomie pominąłem.

Z poważaniem
Jarosław

PS
Chciałbym jeszcze tylko dodać, że myślę o wysokiej klasy amplitunerze AV, ponieważ zależy mi nie tylko na filmach, ale także na muzyce, które słucham bardzo dużo. Tutaj pojawia się odwieczny problem - czy nie lepiej zainwestować w system stereo (pod kątem muzyki)? Niestety, od filmów i systemu wielokanałowego nie chciałbym odchodzić. Alternatywą byłaby inwestycja we wzmacniacz stereo i amplituner, siłą rzeczy (finansową) byłby to amplituner znacznie niższej klasy niż wspomniany przeze mnie Arcam AVR400 lub inny, który Państwo polecą. Ale może mimo wszystko warto?

Witam!

Pańskie dylematy są dość charakterystyczne dla naszych czasów. Przede wszystkim trzeba ustalić priorytety. Pan je ustalił: kino domowe + stereo.
Myślę, ze 5.1 spokojnie wystarczy. Kable – niedrogie Supry lub Chordy. Tak, im lepszy system, tym lepszy dźwięk, tego się nie przeskoczy i wielkość pomieszczenia nie ma tu wiele do rzeczy. Lepiej kupić niedrogi amplituner z wyjściem pre-out i dobry wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę mocy. Skorzysta na tym i kino, i stereo. Dlatego podzieliłbym te pieniądze tak, aby jak najwięcej wydać na wzmacniacz i kolumny przednie. Reszta może być znacząco tańsza. BD może być przeciętny brzmieniowo, ale docelowo trzeba będzie pomyśleć o zewnętrznym przetworniku D/A do grania muzyki stereo, albo wręcz osobnym odtwarzaczem CD. System łączy się w ten sposób:
1. Do amplitunera podłącza pan cyfrowo (HDMI) odtwarzacz BD i kolumny – środkową i tylne.
2. Obok (albo pod, ale na osobnej półce) stawia pan wzmacniacz stereo i do niego podłącza kolumny przednie.
3. Z wyjścia pre-out front (albo podobnie opisanego) wychodzi pan interkonektem analogowym (para kabelków RCA-RCA) i wchodzi do wejścia we wzmacniaczu opisanego main-in, albo AV, albo podobnie. Musi to być wejście na końcówkę mocy, albo takie, które umożliwia pracę wzmacniacza w systemie kina domowego. Opisane to jest w instrukcji danego urządzenia.
4. Po zakupie przetwornika D/A, albo odtwarzacza CD łączy pan ich wyjście stereo z wejściem liniowym wzmacniacza.
4. W kinie gra pan 5.1, ze wzmacniaczem stereo pracującym jako stereofoniczna końcówka mocy napędzająca przednie kolumny.
5. W stereo gra pan za pomocą wzmacniacza stereo. Przy podłączeniu odtwarzacza BD przez HDMI używa pan amplitunera jako przetwornik i przedwzmacniacz. Lepiej jednak podłączyć drugi interkonekt z wyjść stereo BD do wejścia liniowego wzmacniacza. Wtedy amplituner w stereo nie będzie pracował.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła



Witam Pana!

Dziękuję za szczegółowe i niezwykle fachowe podejście do tematu.

Zaproponował Pan rozwiązanie, które zdecydowanie mnie przekonuje, ponieważ pozwoli wydobyć z zestawu to, co najlepsze z kina domowego i ze stereo.

Przyjmijmy założenia, które Pan zarekomendował:
1) wzmacniacz stereo + wzmacniacz kina domowego
2) odtwarzacz BD + odtwarzacz CD - tu pytanie - czy, i jeśli tak, to który z nich powinien odtwarzać SACD?
3) głośniki: lewy front i prawy front - wysoka jakość, subwoofer, głośnik centralny i tylne - gorsza jakość
4) planuję zakup TV 50calowego (Panasonic, model jeszcze nie ustalony, ale na pewno któryś z najwyższych modeli) (być może będzie to miało znaczenie w przypadku wyboru wzmacniacza kina i odtwarzacza BD ze względu na ilość detali/rozdzielczość?)

Spróbujmy przyjąć dodatkowe założenie, że na cały zestaw (wraz z wszelkiego rodzaju kablami, podstawkami pod kolumny, interkonektami, ew. zasilaczami, jeśli będą potrzebne, dosłownie ze wszystkim) planujemy wydać:
a) 10 tys. zł
b) 15 tys. zł

Czy mógłby Pan zaproponować przykładowe zestawy dla wariantu a) i b), co do których ma Pan pewność, że świetnie ze sobą zagrają, reprodukując przy tym ciepły, neutralny dźwięk, ale nie pozbawiony szerokiej sceny i detali?

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu.
Jarosław

Panie Jarku!

Co do kina, niestety nie pomogę, bo nie orientuję się w cenach. Musi pan załatwić to samemu. Jeśli natomiast chodzi o stereo, to nie bardzo pamiętam, które wzmacniacze mają wejścia do kina domowego. Jeśli jednak miałbym na coś nakierować, to byłby to wzmacniacze i CD Music Hall (15.2 lub 25.2), Cyrus z serii 6 (chyba najlepiej). Ale koniecznie niech też pan posłucha urządzeń Micromegi IA-60, CD-10 (ten sam dystrybutor co Music Halla, więc można porównać). Do tego kolumny Acoustic Energy, o których była mowa, na przód. Centralny powinien być z tej samej serii, bo głosy są najważniejsze. Surround może być z najtańszej serii tego producenta. Kable – Supra, całość. Niestety nie mam czasu sprawdzać cen wszystkich elementów, ale nawet nie chciałbym jakoś sztywno wszystko wskazywać. Myślę jednak, że znając marki wiedząc, ile ma pan wydać, coś pan wyszuka.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła